CLC Home Find out where CLC is located. Contact CLC CLC Privacy Policy
Christ Lutheran Church Church
Church
Church
Christ

Navigation
Navigation Navigation

ELCA


 
 
 
Printer Version
Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5

Pastor Charles Ledin leads church as Interim Pastor
 
     Pastor Charles Ledin began serving Christ Lutheran Church as Interim Pastor on June 18, 2000. He served Christ Lutheran Church until January 21, 2001. He gave his leadership to the congregation and the call committee throughout the time the call process was being carried out. Interim Pastor Ledin
 

 
Pastor Michael Clark leads church into new millennium.
 
Pastor Michael Clark      Pastor Michael Clark began serving at Christ Lutheran Church on January 1, 2001. The Service of Installation was held on January 21, 2001, with Bishop Charles H. Maahs of the Central States Synod officiating at the festival service.

He retired from the active ministry on August 31, 2010 with his final retirement service on August 29, 2010.
 

 
     Pastor Tom Hallstrom began serving Christ Lutheran Church as Interim Pastor on October 17, 2010. He gave his leadership to the congregation and the call committee throughout the time the call process was being carried out. September 11, 2011, was his last Sunday as Interim Pastor. Interim Pastor Hallstrom
Pastor Chad Langdon      Pastor Chad Langdon began serving Christ Lutheran Church as Pastor on October 9, 2011. The Service of Installation was held on October 9, 2011, with Associate Bishop Dr. Janice Kibler of the Central States Synod officiating at the festival service.
Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5

 
 


 
 © Copyright 2002-2008 Christ Lutheran Church or our suppliers, all rights reserved. Contact | Map | Privacy | Webmaster | Home